Bardzo dobry

DANE POCHODZĄ Z GIOŚ

PM10: 7μg/m3
SO2: 7μg/m3
C6H6: 1μg/m3

2024.12.22 03:00:00













Życzenia świateczne
 
"Zawsze ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.
Zawsze ilekroć milkniesz by innych wysłuchać, zawsze kiedy rezynujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, zawsze kiedy dajesz odrobinę nadziei załamanym, zawsze kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie - zawsze wtedy jest Boże Narodzenie".

Matka Teresa z Kalkuty
 

Niech pod świąteczną choinką
znajdzie się radość, szczęście,
życzliwość i wzajemne zrozumienie
 oraz spełnienie wszystkich marzeń  
  w zbliżającym się Nowym Roku.

życzy
całej społeczności ZSO-T

Dyrektor
Joanna Walczak

 
 

List redakcji miesięcznika „Dyrektor Szkoły”
 Drodzy Rodzice, Uczniowie i Pracownicy ZSOT w Lublińcu

Grupa nauczycieli  i pracowników szkoły zgłosiła panią Joannę Walczak do ogólnopolskiego konkursu „Super Dyrektor Szkoły”, który został zorganizowany pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Minione tygodnie upłynęły pod znakiem radości z odniesionego sukcesu, bowiem Pani Dyrektor uzyskała w konkursie specjalne wyróżnienie. Parę dni temu Redakcja ogólnopolskiego miesięcznika „Dyrektor Szkoły” wydawanego przez Wolters Kluwer Sp. z o.o. (największego wydawcę publikacji prawniczych, biznesowych i oświatowych na rynku polskim) przesłała specjalisty list kierowany do Rodziców, Uczniów i Pracowników Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu.

Zachęcamy do lektury: LIST

Wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe 2014
  Wyniki  egzanimu potwierdzajacego kwalifikacje zawodowe naszej szkoły są bardzo wysokie. Gratulujemy absolwentom oraz dziękujemy nauczycielom za przygotowanie do egzaminu! 

Czytaj więcej...
Wyniki egzaminu maturalnego - 2014
  W tym roku mamy również okazję do świętowania. Zdawalność naszej szkoły przewyższyła zarówno zdawalność w powiecie lublinieckim (najwyższy wynik w województwie śląskim), jak i w województwie i kraju.

Czytaj więcej...
Hura, hura! Dzisiaj matura...marynara i fryzura...
05.05.2014 (11:04:50)
 

Przed 9.00 na szkolnych korytarzach w ZSOT panowała atmosfera optymizmu.

- Nie jest źle – mówiła Kamila Poloczek z II Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkól Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu. - Myślałam, że będę się bardziej stresować. Stawiam na „Chłopów". Za pośrednictwem „Dziennika Zachodniego” życzę powodzenia wszystkim maturzystom. 

Ze średnim entuzjazmem wypowiadał się Michał Kołodziejczyk - technik budownictwa z ZSOT. Wyraźnie sugerował się zestawami lektur typowanymi przez internautów.  - Chciałbym, aby było coś z „Dżumy” lub „Ferdydurke” – wyjaśniał Michał. - Na razie jest ok. Zobaczymy, jaki będzie temat. Jak wyglądały przygotowania? - W majowy weekend trwały ostatnie powtórki  do matury , a w niedzielę - przepisowy relaks zapewniający kreatywność i siły na maturalne zmagania.

Na pewno pomogło!

Zupełnie inny zestaw lektur typował Rafała Fonfara, technik handlowiec z Zespołu Szkól Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu. - Póki co - spokój. Czuję się przygotowany, ale zobaczymy...Myślę o „Lalce”, „Ludziach bezdomnych”, „Zbrodni i karze”.

A potem …

Ania Dyla, technik architektury krajobrazu, Technikum nr 2 Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu. - Zaskoczeniem na maturze było to, iż nie było wiersza, a dwie lektury – „Potop”  i „ Wesele”. A mieliśmy nadzieję na wiersz, nie dramat… Temat czytania ze zrozumieniem był przyjemny, bo o miłości... Mam nadzieję na satysfakcjonujący wynik.

Nie było zbyt łatwo  -komentuje tematy  Beata Prandzioch , technik hotelarstwa. - Lektury były dla mnie zaskoczeniem. Wybrałam „Potop”. Czytanie ze zrozumieniem było łatwe, natomiast tematy wypracowania zaskakujące. Nie spodziewałam się ani „Potopu”, ani „Wesela”.

Zaskoczony doborem tematów był także Krzysztof Bzoma, technik informatyk.  - Należało się odnieść do fragmentu lektury, który był zacytowany w arkuszu egzaminacyjnym. Wybrałem temat związany z „Potopem”, bo był łatwy. Czytanie ze zrozumieniem nie sprawiło mi żadnych problemów - było proste.

Umiarkowany optymizm – tak oceniali swój egzamin wychodzący z sal uczniowie ZSOT. Cóż, język polski jest zawsze niespodzianką. Jedna lub dwie lektury wybrane z całej podstawy programowej nie zawsze są wyznacznikiem przygotowania. Dotychczas drugi temat polegał na analizie i interpretacji wiersza . Było więc „wyjście awaryjne” dla tych, którzy nie powtórzyli wszystkich lektur. Nie tym razem.

Po tegorocznym egzaminie z polskiego niektórzy żartują "Dziś Wesele, w sierpniu poprawiny". We wtorek matematyka.  Jak mówią fachowcy - bardziej przewidywalna. Na szczęście!



Pogadanka o świętach państwowych w przedszkolu
05.05.2014 (04:07:11)
 

Aby zdążyć przed Majówką ekipa Comeniusa z projektu „Storytellers about country’s history and culture” udała się do Przedszkola nr 7, aby porozmawiać z maluchami na temat trzech ważnych świąt, jakie przypadają na 3 pierwsze dni maja. Razem  z maluchami mówiliśmy jak ważne jest Święto Pracy, jak wygląda flaga Polski, jak należy się zachować, gdy słyszymy hymn oraz co to jest konstytucja.

Tematy wydawały nam się bardzo trudne dla przedszkolaków, ale zaskoczyły nas one swoją wiedzą i umiejętnością skupienia się na zajęciach. Niejeden życzyłby sobie pewnie takiej koncentracji na lekcjach

A.Bawor

   



ASEF w ZSOT. Our Blue Planet
02.05.2014 (22:16:01)
 


Od początku 2014 roku uczniowie ZSOT uczestniczą w we wspólpracy z fundacją ASEF, która ma za zadanie stwarzać możliwości wspólpracy szkół z Azji i Europy. Podczas realizacji projektu uczniowie klas budowlanych i 1 LO mieli okazję poznać uczniów z naszych projektów zarówno w Europie jak i w Azji.

Our Blue Planet to projekt, którego celem było zdobycie informacji na temat bezcennego dobra, jakim jest woda oraz podniesienie wśród młodzieży świadomości ochrony i zachowania jej zasobów na świecie, a także wymiana informacji na międzynarodowym forum i grupie FB ( Ourblueplanet.se ).

Praca nad projektem polegała m.in. na opracowaniu cyklu notatek na temat wody, od tych podstawowych jak zasoby wód na kuli ziemskiej, jej znaczenie, źródła zanieczyszczeń, do sposobów jej zachowania i ochrony. Młodzież dowiedziała się o katastrofach ekologicznych dotyczących akwenów wodnych w skali całego świata. Zgłębiliśmy problem degradacji wód Morza Bałtyckiego. Poznaliśmy problem niedoboru wody w Afryce, a także zasady rozwoju zrównoważonego. Na zakończenie projektu każdy uczeń oprócz wiedzy teoretycznej posiadł także umiejętności praktyczne min : każdy potrafi wykonać filtr wodny w warunkach polowych ( będzie do pobrania filmik instruktażowy ). Nad poprawnością merytoryczną czuwała pani Beata Kapielska.

Na potrzeby realizacji projektu Our Blue Planet wykonane zostały :
- warsztaty ekologiczne "Dobre rady na codzienne odpady "we współpracy z Parkiem Krajobrazowym Lasy nad Górną Liswartą
- wycieczka do Oczyszczalni Ścieków w Lublińcu
- sesja plakatowa, której efekty można oglądać na II piętrze naszej szkoły
- konspekt lekcji "Woda to życie " ( do pobrania na blogu )

Praca nad projektem to także szlifowanie znajomości języka angielskiego ( komunikowanie się oraz zamieszczanie na międzynarodowej platformie tłumaczonych na język angielski przez uczestników projektu informacji o wodzie ).

Przedstawiamy Wam bloga stworzonego w ramach projektu "Our Blue Planet", który realizowała klasa 1 LO pod fachowym okiem pań Beaty Kąpielskiej oraz Moniki Ziai : http://ourblueplanet-zsot.blogspot.com.

Koordynator projektu
Monika Ziaja



Powiatowy Konkurs Wiedzy Informatycznej
02.05.2014 (18:44:53)
 
 30 kwietnia 2014r. już po raz piąty odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Informatycznej dla Gimnazjalistów. Zaproszenie do udziału otrzymały szkoły powiatu lublinieckiego, tarnogórskiego i oleskiego. Do konkursowych zmagań przystąpili uczniowie Gimnazjum nr 1 oraz nr 2 w Lublińcu, gimnazjaliści z Lubecka, Strzebinia oraz Pawonkowa. W gronie 15 uczestników wyraźnie dominowali chłopcy. Konkurs składał się z dwóch części. Część  testowa, która po raz pierwszy przeprowadzona została z wykorzystaniem serwera wirtualnego, składała się z 40 pytań i sprawdzała wiedzę z wielu dziedzin informatyki. Od daty zakończenia wsparcia dla systemu Windows XP, przez nazwy kodowe współczesnych systemów operacyjnych, systemy liczbowe, pojęcia typu szyfrowanie, po zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy komputerze.  Jedno jest pewne, wiedza konkursowiczów znacznie wykraczała poza podstawę programową realizowaną w gimnazjach.
Wyniki testu pozwoliły na wyłonienie  10 uczestników, którzy po krótkiej przerwie zmierzyli się z zadaniami praktycznymi. Niezbędne okazały sie umiejętności obsługi programów Word i Excel oraz edytora grafiki Gimp.

Lauretami konkursu zostali:
•    1 miejsce:  Mateusz Flakus ze Strzebina,
•    Marek Leś, również ze Strzebinia, miejsce 2,
•    3 miejsce: Mateusz Płonka z Gimnazjum nr 1 w Lublińcu.

Honorowy Patronat nad konkursem sprawował  Burmistrza Miasta Lublińca Edward Maniura. Z inicjatywy Burmistrza Lublińca i jego zastępcy - Anny Jonczyk - Drzymały laureaci konkursu prócz otrzymania cennych nagród będą w czerwcu uczestniczyli w wycieczce do miasta partnerskiego, Kravare w Czechach.
Organizatorami konkursu, a także autorami zadań byli nauczyciele przedmiotów zawodowych informatycznych w Zespole Szkół Ogólnokształcąco- Technicznych w Lublińcu, Marta Pulcer oraz Michał Bogacki.

 


Bieg z okazji 10-lecia wstąpienia Polski do UE
02.05.2014 (08:36:20)
 

We wtorek 29 kwietnia w Parku Miejskim uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych świętowali 10 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych we współpracy z Wojskowym Klubem Biegacza „Meta” zorganizował Bieg Przełajowy, nad którym honorowy patronat objął Starosta Lubliniecki mgr inż. Joachim Smyła.

Dystans, jaki uczestnicy mieli do pokonania wynosił ok. 1500m. Wśród dziewcząt najlepsze były: Monika Lis z Gimnazjum nr 2 w Lublińcu, Wiktoria Moskalik z Gimnazjum w Dobrodzieniu, Katarzyna Skowronek również z Gimnazjum z Dobrodzienia, Anita Mańka z ZSOT w Lublińcu, Dominika Drumowicz z Gimnazjum nr 2 w Lublińcu oraz Patrycja Zakrzewska z ZSOT w Lublińcu.

Wśród chłopców z najlepszym czasem wbiegli na metę:  Krzysztof Skiba z ZSOT w Lublińcu, Łukasz Mika z Gimnazjum w Dobrodzieniu, Daniel Wójcik z ZS nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, Kacper Gutmański również z ZS nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, Dariusz Piskoń z ZSOT w Lublińcu oraz Patryk Grabiński z ZSZ w Lublińcu.

Bieg ukończyło 122 uczestników. Nagrody wręczały zwycięzcom: Danuta Lampka – Sekretarz Powiatu Lublinieckiego i Joanna Walczak – dyrektor ZSOT. Zawodnicy, którzy uplasowali się na IV-VI, otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast najlepsi otrzymali puchary, medale, nagrody rzeczowe i dyplomy. Organizatorkami biegu były nauczycielki ZSOT: Agnieszka Drumowicz i Henryka Sukienik.
Małgorzata Osadnik

    


Mamy tytuł Mistrza Powiatu w Pierwszej Pomocy
30.04.2014 (10:49:59)
 
29 kwietnia 2014r. w parku przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyły się XXII Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zawodnicy musieli najpierw zmagać się z 30 pytaniami z zakresu udzielania pomocy i historii Międzynarodowego oraz Polskiego Czerwonego Krzyża. Następnie 5-osobowe drużyny udzielały pomocy rannym.
Tegoroczne zadanie zaskoczyło nas bardzo - mówi Kamil Męcka, uczeń ZSOT. - Dotychczas organizatorzy zawodów treści zadań odnosili do udzielania pierwszej pomocy jednej osobie. Tym razem musieliśmy zająć się wypadkiem, w którym obrażeń doznało wiele osób.
Zadania rzeczywiście stanowiły nie lada wyzwanie dla młodzieży. Samochód osobowy wjechał w grupkę ludzi, w wyniku czego uczniowie musieli ratować kobietę z rozerwanym naczyniem krwionośnym na szyi, mężczyznę z przebitym przez pręt torsem, osobę z III stopniem oparzenia ręki kwasem akumulatorowym, otwartym złamaniem kości podudzia u pieszego i kierowcą, który nie oddychał. 
Stres, duża liczba poszkodowanych i przeszkadzający gapie nie ułatwiały skupienia.
Puchar przechodni za zwycięstwo w zawodach otrzymała drużyna ZSOT. Naszą szkołę reprezentowały 2 drużyny w składzie: Kamil Męcka, Armin Picz, Agnieszka Słabik, Weronika Gajda, Sebastian Klimczyk oraz Manuela Mandla, Paulina Małczak, Dominika Ceglarek, Natalia Berak i Kinga Grzyb. Pierwsza z grup wywalczyła zwycięstwo w z aż 30-punktową przewagą.
Grupa dziewcząt zajęła III miejsce, tracąc do rywali 2 punkty.
Obydwie drużyny przygotowywała do zawodów Małgorzata Klimczyk
Cieszę się z poziomu przygotowania wszystkich moich uczniów - komentuje Małgorzata Klimczyk. - Zadania na rejonowym etapie Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w tym roku były zaskakujące i trudne. Przed młodzieżą teraz czas intensywnych ćwiczeń, bo pod koniec maja drużyna ZSOT będzie reprezentowała powiat lubliniecki na zawodach wojewódzkich.
   


Jakub Bednarek przeszedł kwalifikację do III etapu Olimpiady Medialnej
29.04.2014 (21:11:42)
 
 15 kwietnia w Katowicach Rafał Maroń z 2LO i Jakub Bednarek z 1LO uczestniczyli w eliminacjach II stopnia Olimpiady Medialnej. Ich wyniki pojawiły się właśnie na stronie organizatorów - Fundacji Nowe Media. Jakub Bednarek uzyskał wynik, który kwalifikuje go do eliminacji III stopnia. Tuż za nim uplasował się Rafał Maroń, jednak minimalna różnica punktowa sprawiła, że nie przekroczył wymaganego progu umożliwiającego start w finale.
Eliminacje III stopnia są dwuetapowe. Najpierw uczestnik przygotowuje pracę na zadany temat, wykorzystując grafikę, tekst, zdjęcia, wideo i dźwięk. Praca musi opierać się na legalnych źródłach. Jej ocena uzależnia kwalifikację do eliminacji centralnych, które odbęda się w Warszawie w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej.
 


Kinga Musiałek po raz drugi Mistrzem Pióra w Częstochowie!
29.04.2014 (20:25:04)
 
 Już po raz drugi Kinga Musiałek została laureatką V Konkursu Kaligraficznego "I ty możesz zostać Mistrzem Pióra". Konkurs odbywał się w Częstochowie pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy, Kuratora Oświaty w Katowicach i przy wsparciu Samorządowego Ośrodka Doskonalenia. 29 kwietnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród. W gronie zaproszonych osób znalazła się uczennica naszego liceum jako zdobywczyni II miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Warto dodać, że poziom konkursu był wyrównany, dlatego jurorzy zdecydowali, że nie przyznają I miejsca, a w zamian dwie uczestniczki zajmą II miejsce ex equo. Tym samym Kinga zajęła najwyższe miejsce w konkursie.





matura
29.04.2014 (10:30:22)
 

Uwaga maturzysto:

 Na egzamin maturalny należy przyjść co najmniej pół godziny przed wyznaczonym czasem.

 Zdający przed wejściem na salę egzaminacyjną
musi przedstawić dowód tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty).

 Na salę egzaminacyjną
nie wolno wnosić żadnych środków łączności
ani rzeczy innych niż wymienione przez CKE.



Podsumowanie projektu Vetpro i Comenius
29.04.2014 (10:16:14)
 
    W dniu 24.04.2014 r. zostało zorganizowane spotkanie podsumowujące projekt „Współpraca międzynarodowa drogą sukcesu szkolnictwa zawodowego”, w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”, akcja Leonardo da Vinci.
W czasie  spotkania, koordyntor Jolanta Romańska wraz z uczestnikiem projektu Maciejem Dawidem przedstawili wrażenia i doświadczenia z pobytu w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Przygotowana została multimedialna prezentacja, która przybliżyła gościom spotkania cel, zakres, przebieg i zdobyte doświadczenia z pobytu w Wielkiej Brytanii.
Projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej programu „Uczenie się przez całe życie”.
Podczas spotkania została przedstawiona również działalność szkolnego klubu Comenius, przez Koordynator Monikę Ziaję oraz uczennicą 2 LO Aleksandrą Zuzel. Prezentacja zawierała założenia zakończonych już projektów, w tym  nagrodzonego tytułem "Przykładu Dobrej Praktyki" projektu "The Magic of Reading, the Power of Discovering Ourselves"(2011-2013). Na spotkaniu przekazano informacje na temat dwóch bieżących projektów: "Discover Your International Potential: Professional and Self Development in International Context" oraz "State Holidays. Storytellers about Country's Culture and History"(2013-2015).



Koordynator projektu:
Jolanta Romańska


<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 Następna >>



[ lista | archiwum | szukaj ]